DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Moje frézka

Tak tohle je ten můj výtvor. 

Jako vřeteno jsem použil starší nevyužitou horní frézku. Velikost stolu je 60 x 90 cm, podélný a příčný posuv je v kuličkovém vedení, což zajišťuje přesný a lehký pohyb všemi směry. V základním nastavení je možno kopírovat reliéfy do velikosti 45x30 cm.

Prozatím mám jen jednu frézku, půlkulatou o průměru 14 mm, takže nemohu dělat nějaké drobnosti nebo detaily. 

Horní kloub - Nakloněním dopředu nebo dozadu umožní obrábět kusy až do délky 90 cm

Spodní kloub - Umožňuje naklápění vřetena 

 

Reliéf

V základním nastavení lze tvořit reliéfy do velikosti  45 x 29 cm. Např. tato miska.

Pokud bych potřeboval kopírovat úzký a dlouhý reliéf, mohu si pomoci tím, že vysunu desku stolu, případně ještě vyhnu rameno v horním kloubu dopředu nebo dozadu. Tím docílím zvětšení pracovního prostoru až na 90 x 29 cm.

Pokud přistavím ke kopírce jiný stůl, nebo něco, kam mohu umístit předlohu a vysunu rameno čidla, mohu kopírovat reliéfy až do velikosti 90 x 40 cm. 

 

 

3D objekty

Po uvolnění spodního kloubu ramena lze vřeteno naklápět, což umožňuje opracování předmětu jak ve svislé, tak vodorovné poloze.

K tomu je přizpůsobena i točna, kterou lze na stůl připevnit jak k vodorovnému, tak svislému opracování.

Při vodorovném opracování dlouhých předmětů připevníme točnu směrem od sebe a na protější stranu připevníme v potřebné vzdálenosti opěrné hroty. Při vodorovném opracování krátkých předmětů, kde opěrné hroty nejsou třeba, otočíme točnu směrem k sobě. Ve vodorovné poloze lze opracovávat předměty do průměru 20 cm. Při větších průměrech lze odstranit desku a točnu i hroty umístit přímo na rám. Tak lze opracovat i předměty do průměru 30 cm.

Opracování předmětu svisle

Opracování krátkých předmětů vodorovně

Opracování dlouhých předmětů vodorovně